Nieformalna grupa entuzjastów spotykająca się z grubsza co dwa tygodnie.

#267 ABE Light 2023

2023-03-18

Keynote Speaker

Angel Diaz-Maroto

The #LeadershipDancefloor an informed leadership strategy for Agile organizations

Organizational development is shaped by it’s leaders. That’s why a clear purpose and leadership strategy is a crucial factor to drive successful organizational change. The goal of this talk is to demonstrate a broad understanding of what leadership means to organizational change and how to use leadership to succeed on organizational change initiatives.

As a result of my 17+ years of focused work on organizational change I developed a leadership development framework that goes beyond personal growth and connects every aspect involved in organizational leadership. In this framework I deconstruct leadership in 4 dimensions:

This dimensions are developed in 9 conversation patterns that any Agile leader should master to ensure success. This framework and patters have been proven as a very helpful instrument for thousands of professionals from more than 50 countries in 5 continents to unleash their leadership capabilities and develop an informed strategy to influence organizational change.

Talk recording

Speakers

Jaga Biernacka

Nowoczesny model budowy zespołów, czyli dlaczego Scrum jest efektem, a nie przyczyną

Obserwując proces budowy zespołów w różnych organizacjach, coraz częściej dochodziłam do wniosku, że coś jest nie tak z założeniami. Pewne założenia, często spotykane w środowisku zwinnym, wydawały mi się nieskuteczne. Powszechnie używany model Tuckmana został poddany ostatnio silnej krytyce (nie zawsze zresztą słusznie), jednocześnie nie było propozycji, czego można używać w zamian.

Model, który chcę pokazać, integruje wiele lat badań nad rozwojem zespołów. Co szczególnie ważne, obejmuje nie tylko aspekt społeczny, ale również zadaniowy budowy zespołu. Pokazuje, jak zmienia się rola lidera, podejmowane działania i obszary skupienia wraz ze wzrostem zespołu.

Slajdy z prezentacji

Nagranie prezentacji

Adrian Janik

Czy w zespołach dostrzegamy to co ważne? O znakach rozpoznania i budowaniu relacji

Manifest Agile stawia ludzi i interakcje ponad procesy i narzędzia, stąd też zwinne podejście do projektów i zespołów tak duży nacisk kładzie na dbałość o motywację, kulturę feedbacku i zespołowość. Jednocześnie żyjemy w czasach rosnącej popularności pracy zdalnej i rozproszenia zespołów. Niesie to szereg nie zawsze pozytywnych następstw zarówno dla liderów, jak i członków zespołów.

W trakcie mojego wystąpienia opowiem o ,,znakach rozpoznania”—jednym z ważnych konceptów psychologicznych, który wyjaśnia jak budujemy relacje i jak komunikujemy się z innymi. Poznanie tej teorii pozwoli Ci lepiej zrozumieć potrzeby współpracowników w sytuacji pracy zdalnej, a dzięki temu łatwiej dbać o zespołowość, zaangażowanie, satysfakcję z pracy i dobrostan psychologiczny zarówno Twój, jak i Twoich współpracowników.

Slajdy z prezentacji

Nagranie prezentacji


Workshops

Jakub Bażela

Kanban Light

You will learn:

Slajdy z warsztatu

Bogumiła Kwiatkowska-Koterba

Współpraca popłaca - o efektywnej współpracy Scrum Mastera i Product Ownera

W ramach warsztatu skupimy się na obszarze działania SM z PO. Porozmawiamy o dobrych praktykach we współpracy SM i PO oraz odpowiemy sobie na poniższe pytania:

Jakie mogą być wzajemne oczekiwania między SM i PO?

Rezultatem warsztatu będzie lista działań, praktyk i narzędzi, które Scrum Master i Product Owner mogą wykorzystać w codziennej pracy.

Warsztat będzie idealny dla PO, którzy zastanawiają się w czym SM może ich na co dzień lepiej wspierać, dla SM, którzy zastanawiają się jak realnie wspierać POA oraz dla Managerów, którzy chcą pomagać zarówno SM jak i PO w efektywnej kooperacji.

Noela Zdunek

Scrum a wartości—w poszukiwaniu sensu

Jest to warsztat dość intymny–będziemy wszak rozmawiać o wartościach. Po co zostały umieszczone w Scrum Guide i… dlaczego akurat te? Jak często rozmawiasz o nich z zespołem? Jak rozumiesz szacunek? Gdzie na co dzień towarzyszy Ci odwaga? Co nam daje skupienie, otwartość, zaangażowanie? Spróbujemy odpowiedzieć na trudne pytania, podzielimy się doświadczeniami, spostrzeżeniami i interpretacjami.

Rezultatem warsztatu będzie cel indywidualny oparty na wybranej wartości i–mam nadzieję–powracająca refleksja o tym, jakie miejsce wartości scrumowe zajmują w Twojej codziennej pracy.

Warsztat przeznaczony dla Scrum Masterów na każdym etapie rozwoju.

Krzysztof Niewiński i Tomasz Wykowski

Myślenie Systemowe, czyli jak przekonać nieprzekonanych

Myślenie Systemowe to niezwykle ważne narzędzie nowoczesnego menedżera. Pozwala zrozumieć dynamikę otaczającego nas świata, a przez to umożliwia lepsze adresowanie złożonych problemów. Przede wszystkim jednak daje możliwość wspólnego ustalenia przyczyn i potencjalnych rozwiązań.

Na warsztacie nauczymy się, jak wizualizować złożone problemy i dostrzegać ich struktury - czyli trudne do zidentyfikowania korelacje przyczynowo-skutkowe. Zobaczymy jak wprowadzać właściwsze zmiany przechodząc od zachowania reaktywnego (“od pożaru do pożaru”) do strategicznego (świadomego). Konkretnie, poznamy:

Karolina Karbarz, Justyna Wykowska

Jak można wykorzystać narzędzia UX przy facylitacji?

Skoro można projektować wrażenia użytkownika to można też zaprojektować wrażenia współpracownika. Boisz się trudnej rozmowy z kolegą, chcesz do czegoś przekonać szefa a może musisz poprowadzić spotkanie, na którym zazwyczaj ludzie umierają z nudów?

Zapraszamy na warsztat w czasie którego pokażemy Wam jak narzędzia używane w pracy z produktem jak Persona czy Mapa Empatii mogą pomóc w poznaniu swoich wpółpracowników, prowadzeniu rozmów, negocjacji i spotkań.

Zapraszamy wszystkie osoby, których praca polega na szeroko pojętej komunikacji.

Paulina Koperska i Łukasz Adamski

There is a moment in the meeting when you want to agree on something. What do you do then? The leader decides with the autocratic voice of one person? Maybe you vote and the majority wins? Perhaps you want to take into account different opinions and come to a consensus. Then the discussion takes forever and still everyone is slightly dissatisfied.

Here comes consent. An effective way to take into account different points of view to make decisions that everybody wants to implement. Instead of looking for the answer to the question “who agrees” you would look for the opposite - “who objects”. The return of the liberum veto? Not exactly! Please, come and check by yourself! The workshop is for everyone who would like to expand their toolbox of group decision making.

Nagranie