Nieformalna grupa entuzjastów spotykająca się z grubsza co dwa tygodnie.

#40 Cynefin - dlaczego Agile działa i co z tego wynika w praktyce

2012-06-04

Piotr Burdyło

Cynefin jest teorią, którą można wykorzystać do opisu działania skomplikowanych systemów takich jak różnego rodzaju przedsięwzięcia czy nawet relacje i problemy międzynarodowe. Tłumaczy ona i próbuje pomóc w wyborze strategii działania — wskazując jednocześnie wzorce postępowania, które (co jest nawet w miarę intuicyjne) powinny być zdecydowanie inne w zależności od tego w jakiej sytuacji się znajdujemy.

W naszej praktyce można korzystać z niej jako narzędzia wspierającego zarządzanie projektem, zespołem lub nawet organizacją. Od jakiegoś czasu Cynefin przebija się do mainstreamowego ruchu agile’owego — począwszy od wystąpień Dave’a Snowdena (twórcy modelu) na dużych konferencjach Agile’owych aż po tegoroczne spotkanie CALM (Cynefin Agile Lean Mixup), gdzie “liderzy/przedstawiciele” wszystkich tych podejść spotkali się aby porozmawiać o tym “co dalej”.

Żeby nie było bardzo teoretycznie opowiem o biznesie, który na bazie tej teorii robi jej twórca (być może kogoś to zainspiruje…) oraz o możliwościach zastosowania w praktyce, które widzimy w TouK (i z których nawet trochę skorzystaliśmy). Fajnie by było gdyby spotkanie zakończyło się jakiegoś rodzaju wymianą pomysłów — a że publiczność na AW jest krnąbrna i niepokorna to wiem, że cicho siedzieć nie będzie :P.

Po wewnętrznej firmowej korekcie usłyszałem, że Cynefin to żadna teoria tylko sense-making framework. Będzie zatem również i o tym co to jest ten sense-making framework…


Po spotkaniu Piotr podrzucił jeszcze:

Na szybko zlinkuję posta kolegi z naszego bloga, gdzie referuje swoją prezentację Agile BI. Motywem przewodnim prezentacji był Cynefin, rzućcie okiem, może znajdziecie tam coś inspirującego, albo może tam idea Cynefina jest lepiej przedstawiona. Link tutaj.

Nagrania brak

Materiały ze spotkania