Nieformalna grupa entuzjastów spotykająca się z grubsza co dwa tygodnie.

#311 Jak zorganizować współpracę kilku osób - grupa, załoga, zespół.

2024-11-18

Jaga Biernacka-Urban

Część 1, prelekcja

“Czy jesteśmy zespołem?”
“Czy powinniśmy w ogóle być zespołem? Przecież mamy tak różne zadania.”

To pytania, które bardzo często słyszę pracując z organizacjami. Zadają je zarówno członkowie zespołów deweloperskich, scrum masterzy jak i liderzy. Aby rozwiać wątpliwości pokażę, jak można zorganizować pracę kilku osób i jakie czynniki mają na to wpływ. Pokażemy, jak ludzie mogą ze sobą współpracować na pewnym kontinuum, od grupy często zmieniających się osób, do długotrwałych, mocno kooperujących zespołów.
Omówimy koszty i benefity każdego rozwiązania.

Będzie nie tylko o IT, ale też o chirurgach, załogach samolotów i komandosach, bo te branże są dobrze przebadane i dostarczają nam wiarygodnych, sprawdzonych w praktyce rozwiązań. A przy tym dosyć łatwo przenieść je na grunt IT.

Część 2, warsztat

W drugiej części użyjemy narzędzi diagnostycznych, pozwalających zdecydować, którego rozwiązania potrzebujemy i zidentyfikować umiejętności, jakich musimy nauczyć naszą grupę, aby efektywnie współpracowała.

Dla kogo jest to spotkanie?

Warsztat jest adresowany do każdego, kto zastanawia się nad tym, jak powinna być zorganizowana praca jakiejś grupy ludzi. Z uwagi na kontekst wystąpienia będziemy mówili dużo o IT, ale zagadnienie jest uniwersalne w różnych branżach. Na pewno zapraszamy tech leadów, menedżerów liniowych i wyższego szczebla, Product Ownerów, Scrum Masterów, albo osoby zajmujące się Kanbanem. Ale jeśli jesteś członkiem zespołu i zastanawiasz się, czy to, co robi Twoja firma ma sens - nie wahaj się i wpadaj :)

Prowadząca:

Antykonsultant, bo pracując z organizacjami angażuję się w długoterminowo w ich udoskonalanie, wykonując część pracy własnymi rękami.

Specjalizuję się w motywacji w zwinnych zespołach. Od lat pomagam firmom zwiększać kooperację pomiędzy działami, zespołami i pracownikami. Jestem ekspertem zwinnych (agile) i leanowych podejść. Pracuję z zarządami firm różnej wielkości (w tym dużych korporacji i spółek skarbu państwa), z kadrą kierowniczą oraz z zespołami. Lubię pracować zarówno z dużymi organizacjami typu banki (mam ich kilka na swoim koncie), jak i ze startupami.

Obecnie prowadzę własną działalność pod nazwą Scientific Agile, skoncentrowaną na budowie adaptacyjnych zespołów, uczących się organizacji oraz kształceniu kadry menedżerskiej. Tworzę własne programy edukacyjne, skupione na zwiększaniu współpracy w organizacjach i zmianie kultury organizacyjnej, w szczególności na budowie kultury inżynierskiej.

Poprzednio pełniłam rolę dyrektora merytorycznego i Product Ownera Szkoły Agile Coachów i Scrum Masterów, gdzie odpowiadałam za program, koordynację trenerów oraz prowadziłam zajęcia i mentoringi.

Jestem zafascynowana III falą behawioralną i wprowadzam narzędzia, jakich dostarcza Acceptance and Commitement Training (ACT) do pracy z organizacjami.

Obecnie prowadzę zajęcia na kilku uczelniach z zakresu pracy z konfliktem, budowy zespołów oraz psychologii organizacji.

Ukończyłam psychologię społeczną na warszawskim SWPS. Ciągle rozwijam się uczestnicząc w szkoleniach i długofalowych programach rozwojowych. Więcej informacji na https://www.linkedin.com/in/agnieszka-jaga-biernacka/.

Nagrania brak