Nieformalna grupa entuzjastów spotykająca się z grubsza co dwa tygodnie.

#252 ABE Light 2022

2022-06-04

Keynote Speaker

Paul Klipp

Break the Learning Addiction

We must always be learning. So many of us can’t consume enough content and we can never know enough about our craft. Agile has become so large that it’s easy to feel plagued by perpetual imposter syndrome. I’ll be talking about how I’ve learned to apply structure and focus to my learning as well as sharing many mistakes I’ve made along the way.

Talk recording

Speakers

Maciej Malesa

Przykład samoorganizującego się zespołu i kilku wyzwań którym sprostał

• Które decyzje należą do zespołu a które nie?

• Wyzwanie pierwsze: ustalenie struktury zespołów

• Wyzwanie drugie: ustalenie zakresu prac

• Wyzwanie trzecie: identyfikacja oszustów (praca zdalna na 2 fronty)

• Wyzwanie czwarte: za dużo spotkań

Talk recording

Bartosz Janowski

Za co płacą scrum masterowi?

Scrum master jest kosztem. A co wnosi do organizacji? Znamy dobrze obowiązki kasjerki, ochroniarza, kelnera czy hydraulika. Wiem za co im płacimy. Podobnie jak za pracę zespołu deweloperskiego czy product ownera. Opowiem, jak do tego podchodzę do w mBanku. I czy rozliczam za przytulanie drzew ;-)

Talk recording


Workshops

Justyna Rędzikowska

Jak się za to zabrać? Czyli o przełożeniu teorii metryk do pierwszego, konkretnego użycia w zespole

Jest to warsztat dla:

• takiej mnie sprzed kilku lat, czyli każdej osoby, która chce zacząć pracę z metrykami, a do tego zaangażować w to cały zespół,

• każdej osoby, która chce opierać pracę z procesem na danych i mieć porządny wkład do Retrospektywy,

• każdej osoby, która wie o istotności metryk, ale zawsze ciężko było jej zacząć, bo nie wiedziała w szczegółach od czego i jak.

Z faktu, że pełnię rolę Scrum Masterki, to skupię się na metrykach procesowych (nie produktowych). Niemniej wartość z tego warsztatu będzie płynęła dla każdej osoby zainteresowanej pracą z danymi w zespole Scrumowym. Jako FRISowy Badacz z Partnerskim zacięciem - zapraszam na naszą małą przygodę z budowaniem zespołu wykresów :)

Tomasz Wykowski

Agile Leadership - Personal Leadership

To become more agile, the company usually requires a significant change in its engineering practices, business model, organizational structure, and leadership approach. The last one seems to be the largest bottleneck for most companies, therefore during this session, we’ll focus on one aspect of Agile Leadership - Personal Leadership. We will dive into two models of leaders’ development, identifying different shades of leadership and learning the responsibility process. After the session, you’ll be able to define your role in different groups and communities, both inside and outside your company. You’ll also better understand how to avoid different stages of denial and take responsibility.

Karolina Karbarz, Justyna Wykowska

Poznaj wrażenia klienta - warsztat User Journey Mapping

Są produkty, które kochamy i takie, z których korzystanie jest dla nas torturą. To jak klient ocenia produkt zależy od tego jakie są jego doświadczenia podczas całego cyklu użytkowania od momentu, gdy dowiaduje się o jego istnieniu do momentu, gdy przestaje z niego korzystać. W czasie warsztatu nauczymy się patrzeć na pełny proces kontaktu z użytkownika z produktem, odkryjemy na przykładzie popularnych aplikacji co to jest ścieżka klienta, jak ją stworzyć, analizować i poprawiać tak, aby wszystkie punkty styku między użytkownikiem a produktem dawały poczucie spójnej i satysfakcjonującej całości. Zapraszamy osoby zainteresowane obszarami rozwoju produktów, analizy biznesowej, UX i UI.

Krzysztof Niewiński

Topologie zespołów w organizacji produktowej

Prowadzenie organizacji produktowej wymaga dziś nie tylko nowoczesnego przywództwa, myślenia produktowego, czy znajomości technologii, ale i wiedzy z zakresu projektowania organizacji. Na rynku pojawiły się książki z teoriami organizacji zespołów, ale każda z nich mówi coś innego. Co więcej, wdrożenia tych teorii w firmach wyglądają bardzo różnie. Jak zatem lepiej zorganizować zespoły - per technologię, per platformę, czy per obszar biznesowy? Jaka struktura organizacji da nam największą prędkość, największą jakość, a jaka największą zdolność do adaptacji? Czy tak samo organizujemy małe, średnie i duże firmy?

Na moim warsztacie spróbujemy odpowiedzieć na te i inne pytanina. Doświadczymy empirycznie dynamiki najbardziej popularnych topologii zespołów tj. zespołów komponentowych, platformowych, wąsko i szeroko produktowych. Całość podsumujemy nawiązaniem do znanych frameworków, zweryfikujemy pod co są zoptymalizowane i co najlepiej sprawdzi się u nas w firmie.

Mariusz Petlic, Bartosz Janowski

Podejście systemowe w usprawnianiu organizacji – praktyczne podejście, z perspektywy SM/AC

Podzielimy się nasza historią, jak wspólnie pracujemy nad poprawą efektywności. Jak nam nie wyszło, bo co coś co było proste, okazało się złożone. Czego się z tego nauczyliśmy. Jak zaplanowaliśmy zmianę w zupełnie innym kierunku. Przećwiczymy z Wami, jakie narzędzia nam w tym teraz pomagają. Wynikiem będzie konkretny cel wspierający efektywność zwinnej organizacji w formie OKR-a, który zaproponujemy w Agile Centre w mBanku. Co wyciągnie uczestnik dla siebie: • MyślenieSystemowe • CausalLoopDiagram • OKR • ZwinnośćWDużejOrganizacji Dla kogo: Scrum masterzy, agile coache i inne role wspierające zmiany organizacyjne.

Kasia Mydło

Czy ja dobrze słyszę? Kiedy i jak zadawać pytania

Co robisz, kiedy słyszysz wypowiedź “ktoś powinien się zająć komunikacją”? Czasem przytakniesz. Czasem się zdziwisz. Czasem się zastanowisz, o kim jest mowa? Skąd wynika ta “powinność”? Co jest do zrobienia? Kto tu się komunikuje? Jakich rezultatów rozmówca się spodziewa? … Dużo tego, prawda? Przejdziemy przez prosty model, który choć intuicyjny, to pozwala uporządkować i nazwać elementy wypowiedzi o które warto dopytać.

Nagranie