Nieformalna grupa entuzjastów spotykająca się z grubsza co dwa tygodnie.

#228 ABE Light 2021

2021-04-10

Keynote Speaker

Angela Johnson

Is Product the New Misused Agile Term?

When you hear “product” or “product owner” what comes to mind in your context? A temporary project? A project manager? If you were to ask the customers who pay your company money what they think your product is would it be the same definition that you came up with? In this session we will discuss how the term product is being misused in the Agile community. We’ll also explore techniques such as broadening questions and narrowing questions that can help your organization figure out just where to start with an Agile approach such as Scrum. These techniques can help set up your Scrum adoption for success and avoid creating confusion with misunderstood terms

Talk recording

Panel dyskusyjny

Rozwój niesamowitych produktów w niepewnych czasach

Do rozmowy zaprosiliśmy reprezentantów biznesu / Product Ownerów ze znanych firm, których rynek dynamicznie się zmieniał w ciągu ostatniego roku. Posłuchajcie co mają do powiedzenia eksperci i zadajcie im własne pytania.

Udało nam się zaprosić: • Jakub Chudarek (inFakt - dostawca usług i systemów umożliwiających prowadzenie księgowości online.) • Agata Bra (InPost - lider w oferowaniu nowoczesnych usług logistycznych, pierwsza firma w Polsce, która stworzyła sieć Paczkomatów.) • Piotr Jabonowski (WP Desk - największa i najpopularniejsza polska platforma z rozszerzeniami do WooCommerce.) Panel poprowadzi Tomek Wykowski (Procognita)

Nagranie panelu


Workshops

Bożena Andrzejak

Konflikt czy zwykłe nieporozumienie, jak rozpoznać nadchodzący konflikt?

Stara zasada medyczna mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie jestem zwolenniczką zarządzania przez konflikt, więc przekładam tę zasadę również na obszar komunikacji międzyludzkiej. Różnorodność, różnica zdań i perspektyw, nawet nieporozumienie, mogę być źródłem kreatywnych rozwiązań. Ale gorący konflikt prawie zawsze jest niszczący. Dlatego lepiej rozpoznać jego pierwsze objawy i interweniować zanim będzie za późno. Podczas naszego spotkania przyjrzymy się jak zwykła sytuacja może eskalować w konflikt i co leży u źródeł takiego rozwoju sytuacji. Kiedy rozumiemy powody, mamy szansę na to, aby zatrzymać się w porę i zrobić krok do tyłu zanim wpadniemy w wir niszczącego procesu.

Justyna Wykowska

Szkiełko i oko czyli dylematy biznes analityka

“Jeśli nie umiesz zmierzyć rezultatu zmian to nic nie zmieniaj”. Podstawą pracy PO i analityka biznesowego jest mierzenie rezultatów zmian w produkcie. Zapraszam na warsztat gdzie na przykładach produktów dotkniemy tematu metryk i wskaźników. Sprawdzimy co i kiedy warto mierzyć, kiedy metryka przynosi nam oczekiwane korzyści a kiedy jest szkodliwa i zdefiniujemy metryki dla naszych przykładów.

Jurgen de Smet

Agile is not Scrum and Scrum is not necessarily Agile

Today, bad or zombie Scrum is the biggest enemy of Scrum and not waterfall or phase gate projects and programs. In this workshop we’re going to explore your understanding of Scrum and provide insights on how to bring Scrum to a higher level of Agility. Enabling you and your teams creativity towards experimentation and innovation beyond the retrospective into the Products you build.

Maciej Sowiński

Myślenie systemowe dla Agile Coachów Light

Problemy z którymi mierzą się agile coachowie i scrum masterzy mają często naturę trudną do uchwycenia w logice, która mówi, że zawsze jest przyczyna i efekt. Podczas pracy z większymi grupami często można odkryć, że relacje przyczynowe są nieintuicyjne, nieliniowe oraz, zależnie od tego kto patrzy, mogą być jednocześnie “logiczne” jak i “nielogiczne”. Na tym krótkim warsztacie poruszymy dwa metanarzędzia myślenia systemowego, diagramy CLD oraz modele mentalne. Warsztat jest dla tych, którzy chcą je poznać lub poćwiczyć/odświeżyć. Zapraszam

Małgorzata Polińska-Fotek

Zarządzanie zmianą jako integralna część dostarczania produktu do użytkowników

Nawet najlepszy i najbardziej innowacyjny produkt nie odniesie sukcesu, jeśli użytkownicy nie będą mu przychylni. Dostarczenie funkcjonalności z backlogu nie zawsze przesądza o sukcesie produktu. Jak zatem przygotować grunt dla efektywnego wdrożenia naszego rozwiązania, jak przekonać nieprzekonanych, zachęcić ludzi do korzystania z nowego produktu czy usługi i pokonać ich opór? Jak zidentyfikować bariery związane ze zmianą oraz zarządzać emocjami? Jak zbudować świadomość a nawet wzbudzić pożądanie dla naszego produktu? Podczas warsztatu poszukamy odpowiedzi na te i inne pytania. Zastanowimy się po czyjej stronie leżą poszczególne obszary odpowiedzialności, zidentyfikujemy możliwe działania i omówimy model ADKAR jako źródła sukcesu zmiany.

Krzysztof Niewiński

(De)Skalowanie Agile: Jak osiągnąć adaptacyjność dużej organizacji?

W ciągu ostatnich dwóch dekad podejście zwinne (ang. “Agile”) do tworzenia produktów sprawdziło się zarówno w software, jak i poza nim i stało się normą. Najbardziej popularną metodą pracy zwinnej stał się framework Scrum stosowany do małych, efektywnych zespołów. Co zatem powinniśmy stosować, gdy nad produktem pracują dziesiątki, setki czy nawet tysiące osób? W trakcie naszego spotkania opowiem w jaki sposób wyjść poza jeden zespół i zorganizować pracę dużej organizacji bez utraty elastyczności. Porozmawiamy o największych wyzwaniach firm próbujących “skalować Agile” i czy dostępne na rynku frameworki dadzą nam to czego faktycznie potrzebujemy. Agenda: · Największe wyzwania tworzenia produktów w dużej skali · Chaos koordynacyjny – skąd się bierze? · Adaptacyjność – czym jest i jak ją osiągnąć? · Dynamika współpracy zespołów · Struktury organizacyjne i ich wpływ na adaptacyjność i kulturę organizacji · Wstęp do LeSS (Large-Scale Scrum)

Nagranie