Nieformalna grupa entuzjastów spotykająca się z grubsza co dwa tygodnie.

#20 Kontrakty Agile i współpraca z zew. klientem

2011-05-10

Piotr Burdyło

Agile powstawało z myślą o wewnętrznych zespołach deweloperskich (choćby Schwaber w ‘Agile PM with Scrum’ pisze, że korzystanie ze Scruma w projektach fixed-scope, fixed-time, fixed-budget jest nie możliwe). Tym niemniej metodyki zwinne wykorzystywane są również przez zespoły w firmach zewnętrznych. Realizacja projektów w relacji klient - dostawca bardzo często opisana jest formalną umową, która w swojej naturze zazwyczaj jest zaprzeczeniem agile. Na naszą niekorzyść - bardzo często takie kontrakty są nie do uniknięcia.

Będzie o tym jakie są możliwości opisania projektu agilowego umową na przykładach z życia zwinnej firmy jak i zebranych doświadczeniach ostatnich lat ale bez paragrafów i papki prawniczej. Będzie też o lawirowaniu pomiędzy tymi paragrafami jeśli kontrakt nie jest zwinny (czyli zazwyczaj) oraz kiedy lepiej tego nie robić. Jeśli starczy czasu to postaram się również opowiedzieć o drugiej stronie tego związku, czyli o tym jak klient może zabezpieczyć się umową czerpiąc jednocześnie korzyści z pracy zwinnego zespołu deweloperskiego.

Disclaimer - autor nie jest prawnikiem, a jedynie osobą od kilku lat negocjującą takie kontrakty, więc z wszelkich pomysłów należy korzystać na własną odpowiedzialność.

Nagrania brak