Nieformalna grupa entuzjastów spotykająca się z grubsza co dwa tygodnie.

#159 User stories considered harmful

2018-07-02

Jakub Nabrdalik

Dawno, dawno temu, zanim wszyscy osiągnęli sprawność, w opracowywaniu oprogramowania pełnili role analityków biznesowych i systemowych. Analityk biznesowy odkryłby i zebrał wymagania klientów, a następnie wraz z analitykami systemowymi spisałby te wymagania.
Następnie analityk systemowy spotkałby się z architektem, który przeanalizowałby wpływ tych wymagań na architekturę oraz wpływ obecnej architektury na możliwości biznesowe. Ta współpraca dostarczyłaby nowe pomysły dla biznesu, ale przede wszystkim stworzyłaby analizę, która trafiła do programistów.

Życie było piękne, a dostarczanie wszystkiego trwało wieki.

Potem był słynny projekt C3 z Kentem Beckiem jako liderem. Nie było czasu na formalności, dlatego narodziła się nowa metoda o nazwie eXtreme Programming (XP).

Potem pojawili się Scrum i Kanban ze Scrum Masterami i Product Ownerami i żaden z nich nie miał żadnego doświadczenia z XP, ale odkąd nienawidzili starego świata, zwolnili wszystkich analityków systemowych i biznesowych.

I tak, dwie robocze metody analizy wymagań zostały zastąpione jednym nieskutecznym spotkaniem o nazwie „grooming” (czasem także „planowanie”), podczas którego siedem plus / minus trzy osoby, bez żadnego przygotowania, próbują oszacować coś, na co nikt nie poświęcił czasu aby zrozumieć.

W tej prezentacji chciałbym pokazać, jak doszliśmy do tego punktu, dlaczego obecna sytuacja wsadza programistów do więzienia i jak rozwiązać to szaleństwo.

Nagranie wystąpienia Jakuba podczas Warszawa Java User Group

Nagranie