#130 AgileByExample light 2017
2017-04-01
AgileByExample light to zastrzyk agile’owej inspiracji w lekkiej wersji. Tradycyjnie odbywa się w sobotę - pół dnia prezentacji i warsztatów zakończone networkingiem przy piwie. Tak jak AgileWarsaw lubi najbardziej :)
Wspaniali speakerzy i trenerzy sprawią, że 5 godzin ABE lighta będzie maksymalnie ciekawe i energetyzujące.
#Prelegenci
Greg Hutchings
Large Scale Scrum (LeSS) case study in Poland
Greg Hutchings, Certified LeSS Trainer and experienced large scale agilist, shares the story of how a large Polish Fintech company decided to re-organise, using the LeSS Huge framework, and some of the successes and challenges encountered along the way.
The company was already successful and had grown quickly, having very large e-Commerce key clients. The size of the group, and its platform had grown quickly, using single team Scrum, but without a scaling framework. The IT department had grown to nearly 150 people in 3 different Polish cities, with dependencies between sites and individual teams, each working with separate backlogs.
As the company grew, problems with scaling increased; coordination and visibility between teams was difficult. It became increasingly difficult for the leadership to know and to control what was happening in the organisation, difficult to change product direction, increasingly slow to develop new features, and some technical challenges that occurred with the growth were also growing.
I was hired to introduce and adapt the LeSS framework, and to lead a transformation team that included the top management, HR, Sales & Marketing, Operations and Customer Service, as well as product, technology and scrum coaching leadership. My previous deep experience in training and coaching LeSS, was of course helpful, but we performed a number of novel experiments along the way that accelerated our learning as a leadership and change management team.
During this talk I will share how LeSS can serve as a very adaptable scaling framework, and one that requires courage and leadership, and which encourages experimentation, learning and evolution over time. I hope that you will join me!
Tomasz Wykowski, Krzysztof Niewiński
Building Agile Structures – Lego Simulation (workshop)
Agile Company quickly reacts to changing environment and adapts to emerging business priorities. To be able to do so we need to design accordingly its decision making capabilities, skills, infrastructure and structures.
During this 1,5h workshop we will look at the latest and we will do it by playing with Lego. Three sessions will let us feel first-hand consequences of different approaches of building organization around (1) functional teams, (2) cross-functional teams consisting of single-role specialist and (3) cross-functional teams of multi-skilled people. Over that time we will reflect on what are the consequences of different company structures and what you can do about it when you’re back to the office on Monday.
Przemek Gawroński
Mów, słuchaj, bądź obecny - efektywna komunikacja, niedoceniane ogniwo e fektywnych zespołów.
Prowadzenie dynamicznego zespołu we wspólnym kierunku wymaga wielu umiejętności, jedną z kluczowych jest efektywna komunikacja, czyli taka, która wyłapuje najróżniejsze subtelności, np. nie tylko co “trzeba”, ale i to co się chce i nie chce. W trakcie prelekcji przyjrzymy się, jak nakłonić zespół do otwartej i autentycznej komunikacji, a w konsekwencji mierzyć się z oporem, rozbieżnościami zdań i konfliktami, a dzięki temu twórczo i dynamicznie realizować projekty!
Piotr Bączyk
Czy spłacanie długu technicznego może mieć realną wartość dla klienta?
Odpowiadając na tytułowe pytanie, opowiem wam o wdrożeniu Kanban w jednej z jednostek Orange, a jego efekt pokażę na liczbach. Wdrożenie to miało miejsce w tak wyjątkowym dla operatora telekomunikacyjnego miejscu, jak fabryka odnowy urządzeń dostępowych, gdzie dla tych właśnie urządzeń tworzone jest oprogramowanie do weryfikacji poprawności działania. Opowiem też o tym jakie były i jak się zmieniły: satysfakcja klienta oraz percepcja modelu pracy zarówno managerów jak i zespołu.
Paweł Wrzeszcz
Trzy działy biznesowe i jedno IT. Jak tu priorytetyzować?
Historia z życia wzięta: jak priorytetyzować zadania gdy zlecają je nam 3 różne działy biznesowe?
Opowiem o tym: • Jak IT we współpracy z pozostałymi działami wypracowało tzw. Kryteria wartości biznesowej? • Co nie sprawdziło się w pomyśle Kryteriów wartości? • Jakie rozwiązanie weszło do użytku (skracając spotkania dotyczące priorytetów do 15 minut raz na tydzień)?
Będzie też o tym jak w priorytetyzowaniu pomogło wdrożenie Scruma (który sam w sobie niewiele mówi o priorytetyzowaniu…), o wzajemnym przekonywaniu się że “w sumie to moje zadanie nie jest aż tak ważne” oraz o konkretnych miarach sensowności wdrożenia całego procesu na poziomie strategicznym firmy.
Mimo, że nie ma w takich przypadkach rozwiązań uniwersalnych, ta historia może być dobrą inspiracją do tego jak w IT skupiać się na maksymalizowaniu dostarczanej wartości biznesowej.